Zakładanie murawy boiska – na co zwrócić uwagę
Boisko trawiaste powinno być wykonane w taki sposób, żeby rozgrywki piłkarskie i treningi przebiegały bez żadnych zakłóceń. Odpowiedniej długości trawa rosnąca na wyrównanym terenie sprzyja nauce rozmaitych technik uderzeń, pozwala rozgrywać mecze, jest więc niezwykle istotnym czynnikiem warunkującym komfort gry i efektywność treningów. Jakie są etapy zakładania murawy? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Warto zauważyć, że boiska trawiaste są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż ich betonowe lub piaskowe odpowiedniki, na których gra nie jest tak komfortowa i bezpieczna dla zawodników. Żeby jednak zielona murawa dobrze spełniała swoją rolę, trzeba najpierw wykonać szereg niezbędnych prac związanych z przygotowaniem terenu. Jakich?
Zakładanie murawy boiska – równanie terenu
Równa powierzchnia boiska to podstawa i właśnie od wyrównania terenu należy zacząć prace związane z zakładaniem murawy. Jak tego dokonać? Pierwszym krokiem jest skorzystanie z niwelatora, najlepiej laserowego, którym wykonuje się pomiar terenu, wyznacza płaszczyznę poziomą i spadki. Następny krokiem jest równanie terenu przy użyciu spycharki i koparko-ładowarki.
Inną metodą jest niwelacja terenu przy pomocy równiarki, co pozwala na bieżąco kontrolować płaszczyznę terenu i niezwykle precyzyjnie wyrównać teren pod boisko. Równiarka z poziomowaniem laserowym jest przystawką do ciągnika. Jest to obecnie najbardziej profesjonalna metoda niwelacji terenu pod boisko sportowe.
Zakładanie murawy boiska nie może się obejść bez opracowania i zamontowania specjalnego systemu nawadniającego oraz odprowadzającego wilgoć. Nikt przecież nie chce grać na mokrej murawie, na której po ulewach gromadzą się kałuże – jest to nie tylko niekomfortowe, ale również niebezpieczne dla zawodników. Dobrze wykonany system drenażu pozwoli odprowadzić nadmiar wody z boiska.
Trawa syntetyczna czy naturalna?
Istnieją zagorzali zwolennicy zarówno jednego, jak i drugiego rodzaju murawy. Eksperci przekonują, że na boiskach z murawą syntetyczną mecze i treningi mogą być rozgrywane niezależnie od pory roku. Z kolei zwolennicy naturalnej murawy podkreślają, że wpływa ona lepiej na zdrowie i bezpieczeństwo zawodników, a także ich narządy ruchu.
Zakładanie murawy sportowej naturalnej może odbywać się na dwa sposoby – można wykorzystać trawę w rolkach lub zdecydować się na metodę wysiewu. Wybierasz wysiew? Zwróć uwagę na właściwości fizyczne murawy, która powinna być dość gęsta, żeby piłka toczyła się równo. Pamiętaj też, że trawa na boisku codziennie jest poddawana intensywnej eksploatacji, a zatem powinna być wytrzymała. W związku z tym należy wybierać odpowiednie gatunki, takie jak np. wiechlina łąkowa (Poa pratensis) lub życica trwała/rajgras angielski (Lolium perenne).
A co z trawą z rolki? Takie rozwiązanie pozwala skrócić czas oczekiwania na wykończenie boiska, jest jednak nieco droższe niż tradycyjna metoda wysiewu.