Konserwacja i naprawa murawy sportowej
Prawidłowo utrzymane boisko sportowe nie tylko lepiej się prezentuje, ale ma też kluczowe znaczenie dla tego, w jakich warunkach będą rywalizować zawodnicy.
Zły stan murawy niekorzystnie wpływa na szybkość piłkarzy, sprawiając, że ich gra przestaje być efektywna. Poza tym zaniedbana trawa na boisku oznacza zwiększone ryzyko wypadków, których skutkiem mogą być poważne kontuzje. W mniejszych klubach często jednak trawa nie jest właściwie utrzymana, a cierpią na tym zarówno zawodnicy, którym trudniej jest rozgrywać mecz, jak i kibice, którzy nie mogą liczyć na dobre widowisko. Tymczasem pielęgnacja i ewentualne naprawy płyty boiska wcale nie muszą być skomplikowane.
Dziennik konserwacji murawy
Prowadzenie dziennika znacznie ułatwia pielęgnację trawnika i umożliwia trafny dobór dalszych metod pielęgnacyjnych. To również rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogli porównać stan murawy w kilkumiesięcznych odstępach. Prowadząc dziennik, łatwiej unikniemy też opóźnień i nie zapomnimy o poszczególnych zabiegach.
Podlewanie
Podlewanie to absolutna podstawa pielęgnacji trawnika. Bez regularnego nawadniania murawa szybko traci swoje właściwości, a jednorazowe podlanie nie przynosi wówczas pożądanych efektów. By tego uniknąć, należy zadbać o to, by grunt pod trawnikiem miał stałą wilgotność, dostarczając mu – w zależności od pory roku – od 4 do 15 litrów wody na metr kwadratowy.
Koszenie murawy
Prawidłowa konserwacja murawy sportowej powinna skupić się na tym, by trawa nie była dłuższa niż 3,5 centymetra. Wyjątek stanowią okresy suszy oraz sezon zimowy, kiedy źdźbła mogą mieć długość 4 centymetrów. Koszenie murawy powinno odbywać się dość często, bo chcąc zachować odpowiednią kondycję trawy, jednorazowo nie możemy ściąć więcej niż jedną trzecią długości źdźbeł.
Wertykulacja
Wertykulacja, czyli pionowe nacięcie darni, pozwala na usunięcie strzechy powierzchniowej i jest niezbędnym elementem konserwacji płyty boiska. W ten sposób do głębszych warstw gruntu trafia więcej powietrza, wody i nawozów. Dzięki zabiegowi wertykulacji trawnik staje się lepiej odżywiony, przez co jest bardziej elastyczny i wytrzymały.
Odchwaszczanie
Na murawie może rozwinąć się mnóstwo roślin, które o światło, wodę i składniki odżywcze będą konkurować z trawą. By uniknąć związanych z tym problemów, należy regularnie odchwaszczać murawę. Tym bardziej, że trawa stosowana na boiskach sportowych to starannie wybrane gatunki o odpowiednich właściwościach, a pojawiające się spontanicznie chwasty obniżają jakość murawy.
Naprawy trawnika
Podczas meczów i treningów w naturalny sposób dochodzi do miejscowych uszkodzeń murawy. Najlepiej zlikwidować je zaraz po zejściu sportowców z boiska. Niewielka naprawa murawy sportowej jest bowiem mniej skomplikowana i bardziej efektywna, niż uzupełnianie dużych ubytków. Najlepsze rezultaty daje dosiew nasion pochodzących z odpowiednio dobranych mieszanek regeneracyjnych. Ponadto od czasu do czasu konieczna będzie wymiana murawy, w tych miejscach, gdzie najczęściej jest uszkadzana, czyli m.in. przy bramkach.