Czym charakteryzują się ogrody w stylu angielskim?
Ogrody stylu angielskiego powstały z myślą o krajobrazie kontrującym stylowi francuskiemu. Zerwano z geometrycznymi formami i sztuczną symetrią na rzecz naturalnych krajobrazów, podobnych do dzikich przestrzeni leśnych. Głównym zamysłem ogrodów w stylu angielskim było stworzenie miejsca do romantycznego kontemplowania życia i spacerów we dwoje. Rośliny w takich ogrodach rosną nieskrępowane, zaś trawniki utrzymywane są w stanie nienagannym - są zawsze przystrzyżone i równe.
Kluczem do stworzenia ogrodu w stylu angielskim jest asymetria i unikanie prostych linii. Ogród taki, choć zadbany, musi być bujny i możliwie najbardziej zbliżony do swojego naturalnego stanu. Jest to jednak efekt w pełni kontrolowany i zamierzony, a ogrodom w stylu angielskim daleko do bycia zaniedbanymi.
Jakie elementy znajdują się w ogrodach w stylu angielskim?
Na styl ogrodów angielskich składają się trzy główne elementy: koncepcja, roślinność oraz mała architektura. Koncepcja jest stosunkowo prosta i polegała w głównej mierze na zbliżeniu ogrodów do naturalnego krajobrazu. Choć początku tego trendu można upatrywać w XVIII-wiecznej Wielkiej Brytanii, to stosunkowo szybko zyskał popularność również w innych miejscach Europy, a dziś ponownie wraca on do łask.
Roślinność w ogrodach angielskich to różnorodność i bogactwo wielu różnych gatunków. Obowiązkowymi elementami roślinności, jakie można znaleźć w ogrodzie w stylu angielskim są: rosnące swobodnie, rozłożyste duże drzewa jak buki, dęby czy graby oraz grupy krzewów rozmieszczone w sposób nieregularny np. jaśminowce, budleje i różaneczniki. Poza tym, ważnym elementem stylu angielskiego są liczne kwiaty w barwach bieli, różu, błękitu, fioletu oraz róże we wszystkich możliwych wydaniach.
Ogrody w stylu angielskim to nie tylko specyficzna roślinność, a także charakterystyczne elementy architektoniczne. Często można w nich znaleźć rzeźby o tematyce nawiązującej do danego miejsca i jego historii, a oprócz tego obeliski, zegary słoneczne czy donice z kompozycjami roślinnymi. Dodatkowo obowiązkowym elementem są ławeczki oraz niekiedy elementy wodne: naturalne stawy, kaskady czy fontanny.