Przebywanie wśród drzew redukuje stres
Każdego dnia mamy styczność z wieloma czynnikami, które zwiększają poziom odczuwanego stresu. Właśnie dlatego powinniśmy szukać nowych sposobów na radzenie sobie z negatywnymi emocjami, tak aby zachować wewnętrzną harmonię. Możemy brać przy tym przykład z naszych przodków, którzy już od wieków cenią znaczenie drzew. Przykładem są tzw. święte gaje, które w czasach Greków i Rzymian były zarówno miejscem kultu, jak i oazą spokoju.
Również obecnie możemy korzystać z uzdrawiającej mocy drzew. Jak działa na nas ich bliskość? I czy gatunek drzewa ma znaczenie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Jak działa przebywanie wśród drzew?
Lecznicza moc drzew wynika z kilku czynników. Wielu specjalistów twierdzi bowiem, że każdy żywy organizm tworzy pewną aurę, która ma wpływ na ludzi przebywających w jej obrębie. Dodatkowo drzewa wydzielają specjalne substancje eteryczne, które poprzez układ oddechowy trafiają do naszego organizmu i wspierają lepsze samopoczucie.
Warto przy tym pamiętać, że:
- pozytywne skutki przynosi jedynie przebywanie w pobliżu zdrowych drzew,
- kontakt z zielenią powinien trwać minimum piętnaście minut,
- konieczne jest wybieranie okolicy, która jest czysta i wolna od hałasów,
- profesjonalna nazwa takiej terapii to sylwoterapia.
Jakie korzyści przynosi przebywanie wśród drzew? Przede wszystkim obniża poziom stresu i sprawia, że nasz organizm jest wyciszony. Nasze ciało staje się też dotlenione, rozluźnione i silniejsze. Dodatkowo dzięki bliskości natury zachowujemy pozytywne nastawienie, nasz organizm szybciej się regeneruje, stany zapalne zostają zmniejszone, a nasze samopoczucie jest znacznie lepsze.
Jakie gatunki wpływają na nas najlepiej?
Warto pamiętać, że każdy gatunek drzewa wykazuje nieco inne działanie. Wiedząc o tym, warto wybierać te, które odpowiadają naszym potrzebom.
Przyjmuje się, że:
- kasztanowiec pozwala radzić sobie z niepokojem, poprawia nastrój, zmniejsza stany depresyjne, poprawia sen i wpływa pozytywnie na intelekt,
- lipa poprawia wewnętrzną harmonię, pozwala się uspokoić i zwiększa skupienie,
- buk łagodzi napięcia, pomaga zachować optymizm i zwiększa pewność siebie,
- dąb wzmacnia organizm, poprawia krążenie krwi, podnosi energię,
- jodła wycisza, koi, ma pozytywny wpływ na seksualność,
- sosna uspokaja nerwy, dodaje energii życiowej i pomaga w leczeniu górnych dróg oddechowych,
- brzoza łagodzi napięcie mięśniowe, wspomaga układ krążenia, oczyszcza organizm z toksyn,
- modrzew wzmacnia układ odpornościowy, eliminuje toksyny.