Czy drzewa iglaste są odporne na zanieczyszczenia?
Życie w czystym, niezanieczyszczonym środowisku jest marzeniem każdego z nas. Niestety, zwłaszcza w dużych miastach, problem wszechobecnych spalin i kurzu zwiększa się z roku na rok. Rozwiązaniem, które może chociaż w pewnym stopniu zminimalizować zagrożenie jest wykorzystanie odpowiedniej roślinności. Jednak czy do takiego zadania sprawdzą się drzewa iglaste? I czy są one odporne na zanieczyszczenia? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Zanieczyszczenia jako problem naszych czasów
Zanieczyszczenie powietrza jest zmorą zarówno dużych miast, jak i mniejszych miasteczek. Te niewidoczne dla ludzkiego oka substancje, w formie gazów, płynów i ciał stałych (chodzi przede wszystkim o wszechobecny pył) mają wpływ zarówno na nas, ludzi, jak i na całe środowisko naturalne.
Możemy wyróżnić wiele źródeł powstawania zanieczyszczeń: od przydomowych pieców, przez wciąż wzmagający się ruch samochodów, aż po zaawansowany przemysł. Jednocześnie zmagamy się także z licznymi skutkami takiego stanu rzeczy. Do negatywnych konsekwencji zaliczamy m.in. kwaśne opady, pogłębienie efektu cieplarnianego, smog, czy zanieczyszczenie wody i gleby. Wszystkie te elementy mają wpływ na nasze samopoczucie, a w dalszej perspektywie także na zdrowie.
Problem zanieczyszczenia powietrza stał się tak skomplikowany, że jego rozwiązanie nie zależy jedynie od nas, jako jednostek. Możemy jednak zrobić wiele, by cieszyć się chociaż nieco lepszą atmosferą wokół siebie. Jedną z metod jest odpowiednie wykorzystanie roślin. Jednak czy warto zastosować w tym celu drzewa iglaste?
Czy drzewa iglaste są odporne na zanieczyszczenia?
Odpowiedź na pytanie, czy drzewa iglaste są odporne na zanieczyszczenia brzmi: nie. Dlaczego tak jest? Chodzi przede wszystkim o specyficzną budowę części, jaką są igły. Igły, czyli swoiste liście tego typu drzew, wyróżniają się niewielką powierzchnią. To sprawia, że są bardziej narażone na szkodliwe działanie zanieczyszczeń i że słabiej radzą sobie ze skumulowanym kurzem i pyłem. Dodatkowo igły nie są zrzucane w czasie sezonu jesienno-zimowego, a co za tym idzie są zagrożone przez cały rok.
Co dzieje się z drzewami iglastymi, które znajdują się w zasięgu dużej ilości zanieczyszczeń? Przede wszystkim zostaje zahamowany ich wzrost, a sama roślina przestaje prezentować się okazale. Dodatkowo igły zaczynają brunatnieć i opadać, co w jeszcze większym stopniu sprawia, że drzewo traci swój dobry wygląd.
Co ważne, wyjątkiem od tej reguły jest:
- kosodrzewina,
- sosna czarna,
- świerk kłujący,
- świerk serbski,
- żywotnik zachodni.
Dodatkowo w miejscach zanieczyszczonych możemy zastosować wytrzymałe rośliny, takie jak: amorfy krzewiaste, brzozy, lipy, magnolie pośrednie, miłorzęby chińskie, ogniki szkarłatne, oliwniki srebrzyste, pięciorniki krzewiaste, pigwowce, budleje Dawida, hortensje bukietowe, katalpy pospolite, leszczyny tureckie, robinie akacjowe, rokitniki pospolite, róże pomarszczone, sumaki octowce, złotokapy, tamaryszki, czy wierzby białe.