Trujące rośliny ozdobne – uważaj na te gatunki
Wiele popularnych gatunków roślin ozdobnych należy do grupy trujących. Wiedza o tym, które z nich są niebezpieczne, pozwoli ochronić domowników przed przykrymi konsekwencjami. Które rośliny ozdobne – ogrodowe i doniczkowe – są trujące?
Które gatunki roślin ozdobnych są trujące?
Jedną z najliczniejszych grup trujących roślin ozdobnych stanowią gatunki cebulowe, takie jak tulipan, narcyz czy hiacynt. Niewinnie wyglądający gatunek, który zwiastuje rychłą wiosnę – przebiśnieg (inaczej śnieżyczka) – również należy do tego grona. Trujące są również popularne piwonie oraz konwalie majowe. Z pnączy do tej grupy należy przede wszystkim bluszcz (zarówno liście, jak i pędy) i powojnik (lekko trujące są liście, kwiaty, owoce oraz sok). Z krzewów ozdobnych zimozielony ostrokrzew, a konkretniej jego owoce, z kolei w przypadku cisów tylko czerwone owoce są jadalne, a pozostała część rośliny trująca.
To tylko kilka przykładów, ale jest ich znacznie więcej – w całości lub fragmencie są to między innymi: bukszpan zwyczajny, groszek żółty, krwawnik pospolity, lilia biała, łubin biały i żółty, mak lekarski i polny, przylaszczka pospolita, sasanka zwyczajna, mlecz polny, zawilec narcyzowaty i inne.
Trujące rośliny ozdobne doniczkowe – 6 popularnych gatunków
W polskich domach popularne gatunki trujących roślin ozdobnych to:
- Bluszcz pospolity - To rodzaj długowiecznego pnącza. Ma niskie wymagania glebowe, ale jest mało odporny na mrozy, dlatego lepiej trzymać go w domu w charakterze rośliny ozdobnej. Bluszcz przyjmuje się dość długo – około roku – dlatego nie jest to propozycja dla osób, które chcą się cieszyć szybkim wzrostem i imponującym pnączem już po kilku miesiącach.
- Filodendron - To kolejny gatunek pnącza. Najlepsze stanowisko dla filodendrona jest półcieniste. Najlepiej posadzić go w dużej, ciężkiej donicy, bo wypuszcza korzenie powietrzne oraz coraz wyżej rosnące pnącza. Wymaga regularnego przesadzania, niezbyt częstego, ale obfitego podlewania oraz regularnego nawożenia preparatem do roślin o ozdobnych liściach.
- Wilczomlecz nadobny - Znany również jako gwiazda betlejemska – jest krzewem liściastym zrzucającym liście, dorosły okaz może osiągnąć do 120 centymetrów wysokości. Kwitnienie przypada mniej więcej na dzień Bożego Narodzenia, ale może trwać nawet przez kolejne 3 miesiące. Optymalne warunki do wzrostu to żyzna ziemia bez gliny, z dala od przeciągów i grzejników, w miejscu mocno nasłonecznionym.
- Monstera dziurawa - To jeden z najpopularniejszych gatunków wykorzystywanych w charakterze dekoracji mieszkań. Z racji swojej wielkości – osiąga do 3 metrów wysokości – najczęściej pojawia się w dużych i przestronnych wnętrzach. Idealne stanowisko do odpowiedniego wzrostu monstery dziurawej jest jasne lub półcieniste, podłoże o stałym i umiarkowanym poziomie wilgotności. Roślina wymaga regularnego przesadzania – początkowo co roku (najlepiej w marcu lub kwietniu), a później co 2-3 lata.
- Skrzydłokwiat - Za sprawą dekoracyjnych liści i kwiatostanów jest chętnie wybierany w charakterze rośliny ozdobnej. Niewielkie rozmiary – wysokość do około 0,5 metra – sprawiają, że skrzydłokwiat może być hodowany nawet na niewielkim metrażu. Przesadzanie? Co roku do większej doniczki. Skrzydłokwiat rozmnaża się przez podział rośliny, najlepiej na wiosnę, zalecamy robić to co 3-4 lata – dzięki temu uzyskamy kilka sztuk rośliny, a ta, z której pochodzą fragmenty, zyska efekt odmłodzenia. Wybierając ten gatunek do swojego domu najlepiej sięgnąć po egzemplarz kwitnący, z dużą liczbą pąków i błyszczących, zdrowo wyglądających liści.
- Figowiec benjamina - Znany również jako fikus benjamin – w naturalnym środowisku może osiągnąć nawet 30 metrów wysokości, jednak w hodowli domowej mogą to być maksymalnie 2 metry. Popularny, ozdobny wariant ma dwukolorowe liście. Idealne stanowisko dla tego gatunku jest słoneczne, z żyzną glebą o umiarkowanym poziomie wilgotności. Fikus benjamin może być hodowany jako drzewko bonsai.
Trujące rośliny ozdobne w domu – zasady bezpieczeństwa
Kluczowa sprawa, by zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo domowników, to wiedza w zakresie trujących gatunków. Jeżeli w mieszkaniu są małe dzieci lub zwierzęta domowe, takie jak psy, koty czy wypuszczane z klatki gryzonie, to trujące rośliny powinny znajdować się poza ich zasięgiem. Niektóre gatunki – np. konwalia majowa – są tak silnie toksyczne, że nawet wypicie wody z wazonu, w którym znajdował się taki bukiet, może doprowadzić do silnego zatrucia. Dlatego tak ważne jest, żeby zachować szczególną ostrożność nie tylko w przypadku roślin doniczkowych, ale również ciętych. Donice najlepiej ustawić na dużej wysokości, gdzie małe, dziecięce rączki na pewno nie dosięgną, a zwierzęta nie zdołają się tam dostać. Posiadacze kotów, które jak wiadomo są w stanie wejść do każdego zakamarka, powinni pozbyć się z domu wszystkich trujących gatunków.