Jak sadzić i pielęgnować sadzonki z gołym korzeniem?
Na rynku sadzonek jest wiele drzew, krzewów i innych roślin z gołym korzeniem. Jak pielęgnować sadzonki tego rodzaju? Czym różni się pielęgnacji sadzonek z gołym korzeniem od takich z bryłą, które pochodzą ze szkółki drzew i krzewów?
Atuty sadzonek z gołym korzeniem
Najważniejszą zaletą sadzonki z gołym korzeniem jest atrakcyjna cena. Roślina z gołym korzeniem jest sprzedawana bez bryły ziemi i opakowania, co sprawia, że jest tańsza niż propozycje ze szkółki drzew i krzewów, uprawiane w pojemnikach. Niska cena to atut w przypadku roślin jednorocznych, kupowanych w niemal hurtowych ilościach – np. w charakterze sadzonek na żywopłot sezonowy jak tunbergia lub winobluszcz pospolity. W przypadku wieloletnich, ozdobnych krzewów lub drzew (np. alejowych) lepiej postawić na propozycję ze szkółki roślin. Za sprawą szkółkowania – kilkukrotnego przesadzania roślin w toku wzrostu, co gwarantuje rozwój zbitego systemu korzeniowego – drzewo lub krzew szybciej się przyjmie.
Jak sadzić rośliny z gołym korzeniem?
Rośliny z gołym korzeniem sadzi się w następujący sposób:
- Kilka godzin przed sadzeniem można namoczyć korzenie, aby roślina zdążyła pobrać jak największą ilość wody. Ułatwi i przyśpieszy to przyjęcie się drzewa lub krzewu w nowym miejscu.
- Przed wsadzeniem rośliny do ziemi można również skrócić system korzeniowy do długości około 25 centymetrów.
- Do przygotowanego wcześniej dołka wsadza się roślinę. Przestrzenie, gdzie brakuje ziemi, uzupełnia się.
- Po przesadzeniu rośliny z gołym korzeniem należy ją przyciąć.
Co jeszcze należy wiedzieć o roślinach z gołym korzeniem? Sadzonki powinny być w stanie bezlistnym. Najlepszy termin ich sadzenia to kraniec jesieni (październik-listopad, jeszcze przed pierwszymi mrozami) lub wiosna (koniec marca-maj). Sadzonki, które nie będą od razu wkładane do ziemi, należy przechowywać w zacienionym miejscu, na przykład w ogrodzie i pilnować, aby nie wyschły.
Jak pielęgnować sadzonki z gołym korzeniem?
Pielęgnacja sadzonek z gołym korzeniem nie jest trudna – wystarczy poznać kilka podstawowych zasad i ich przestrzegać. O terminie nasadzeń była już mowa. W sezonie wiosennym należy to zrobić sprawnie, bo słońce jest dużo mocniejsze niż jesienią i może zniszczyć sadzonki jeszcze przed włożeniem ich do ziemi. W sezonie jesiennym nasadzenie jest możliwe nawet do grudnia – zakładając, że będzie dobra pogoda, bez przymrozków. Roślina z gołym korzeniem posadzona w tym okresie zdąży do wiosny wytworzyć odpowiedni system korzeniowy.
Po przesadzeniu sadzonek z gołym korzeniem należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu – gleba musi być na stałym, wysokim poziomie wilgotności. Korzystne jest sadzenie w sezonie jesiennym, bo wtedy wilgotność powietrza jest wysoka, często pojawiają się mgły – takie warunki sprzyjają wzrostowi roślin. Po przesadzeniu nie zaleca się używania nawozów mineralnych – takie zabiegi są wskazane dopiero, gdy sadzonki się przyjmą.
Dobra sadzonka z gołym korzeniem
Najpopularniejsze sadzonki z gołym korzeniem to drzewa i krzewy owocowe oraz gatunki przeznaczone na żywopłot sezonowy. O ich dużej popularności świadczy fakt, że łatwo się przyjmują i są mało wymagające.
Podczas wybierania sadzonek z gołym korzeniem warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
- Odpowiednie zabezpieczenie – zalecamy wybierać sadzonkę przykrytą ziemią lub wilgotnymi trocinami.
- Wygląd korzeni – korzenie powinny wyglądać na zdrowe i sprężyste, jeśli są połamane lub poszarpane, to należy znaleźć inną sadzonkę.
- Wygląd kory, gałęzi i pędów – kora powinna bez gładka, bez pęknięć czy innych skaz. Gałęzie i pędy również powinny wyglądać na zdrowe i bez żadnych uszkodzeń.
- Odpowiednie oznaczenie – roślina musi posiadać etykietę z informacją na temat miejsca pochodzenia (nazwa szkółki drzew i krzewów), gatunku i odmiany.