Drzewo czy krzew? Sprawdź, jeśli masz wątpliwości
Niektóre gatunki trudno zaklasyfikować z pełnym przekonaniem do grupy drzew lub krzewów. Pigwa, głóg, magnolia, bez czarny – to tylko kilka przykładów takich roślin. Jeśli masz wątpliwości, to przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, jak odróżnić od siebie drzewo od krzewu i czy jedna roślina może być zarazem jednym i drugim.
Drzewo i krzew – podobieństwa i różnice
Różnice – wbrew pozorom – nie są wcale takie oczywiste i widoczne gołym okiem. Najważniejsza to jeden gruby, solidny pień – w przypadku drzewa oraz kilka oddzielnych, cieńszych pni – w przypadku krzewu. U krzewów rozgałęzień pnia jest bardzo wiele, wszystkie wyrastają z jednego miejsca – szyi korzeniowej. W przypadku krzewów występuje pęd główny i dużo mniejszych pędów bocznych, których za sprawą ogromnej gęstości nie da się od siebie odróżnić i wskazać, który jest tym kluczowym.
Zdarzają się drzewa, których liczba pni jest większa niż jeden – w takiej sytuacji każdy z pni ma osobny system korzeniowy. Inaczej wygląda to u krzewów – każdy pęd i pień, bez względu na grubość, wyrasta z tego samego miejsca i jednego systemu korzeniowego. Jeśli chodzi o wysokość, to nie jest ona decydującym kryterium. Niektóre gatunki drzew mogą być niższe niż krzewy i odwrotnie. Według jednej z teorii umownie przyjmuje się, że krzew rośnie maksymalnie do wysokości 5 metrów, jednak mogą istnieć wyjątki od tej reguły.
W odróżnieniu krzewów od drzew nie pomaga fakt, że niektóre gatunki mogą wyrosnąć – w zależności od warunków bytowania – jako krzew lub drzewo. Przykład? Bez czarny. W świecie roślin zdarzają się również sytuacje, kiedy osobnik pod postacią drzewa po jakimś czasie przyjmował nową formę – krzewu.
Drzewo czy krzew – najpopularniejsze pytania
Wśród zapytań o konkretne rośliny najczęściej wątpliwości budzą gatunki, które przedstawiamy na przejrzystej rozpisce poniżej.
Gatunki, które mogą być drzewem lub krzewem
- Bez czarny – według ogólnej klasyfikacji bez czarny jest najczęściej krzewiasty, rzadziej występuje jako małe drzewo.
- Jarzębina (Jarząb pospolity) – jest drzewem liściastym lub krzewem.
- Tuja (Żywotnik) – występuje pod postacią 5 gatunków – zarówno drzew jak i krzewów.
- Magnolia – może być ozdobnym krzewem lub gatunkiem drzewa ogrodowego.
- Leszczyna – leszczyna występuje pod postacią 15 gatunków: zarówno drzew, jak i krzewów.
- Jałowiec pospolity – to wiecznie zielony krzew, rzadziej niskie drzewo.
- Pigwa pospolita – to duży krzew lub niewielkie drzewo.
- Sumak odurzający (znany również pod nazwą Sumak octowiec) – jest krzewem lub drzewem niskopiennym.
- Głóg – to ciernisty krzew lub niewysokie drzewo.
Gatunki, które są krzewami:
- Aronia czarna – to krzew owocowy, należący do rodziny różowatych.
- Forsycja – jest krzewem, należącym do roślin liściastych, żywopłotowych.
- Kalina koralowa – to gatunek krzewu.
Jak widać powyżej tylko w przypadku trzech gatunków – aronii czarnej, forsycji i kaliny – można jednoznacznie stwierdzić, że są one krzewami. Jak już zostało napisane, co przypomnimy jeszcze raz w podsumowaniu, w zależności od warunków bytowania niektóre gatunki mogą rozwijać się jako drzewo lub jako krzew.