Pielęgnacja boiska piłkarskiego przed zimą
O murawę boiska należy dbać nie tylko wiosną i latem. By w dobrej kondycji przetrwała zimę, należy odpowiednio ją przygotować. Jak powinna wyglądać jesienna pielęgnacja boiska?
Nasadzenia zastępcze – na czym polegają?
Na każdy punkt zdobyty przez drużynę pracuje wielu ludzi. To sukces zarówno samych zawodników, jak i trenerów, lekarzy oraz innych specjalistów. Tak, jak sportowcy nigdy nie mogą przerwać treningów, tak też wszyscy pracownicy zaplecza muszą stale dbać o to, by ci pierwsi mieli odpowiednie warunki do szlifowania formy. Dotyczy to także utrzymania murawy boiska w dobrym stanie.
Jesiennych prac pielęgnacyjnych nie warto odkładać. To, jak dobrze przygotujemy murawę do zimowych miesięcy, w ogromnej mierze wpłynie na to, w jakim stanie będzie ona wiosną. Trawniki, które nie były poddane odpowiednim zabiegom, wiosną wolniej odzyskują swoje właściwości i wymagają większego nakładu pracy. Jesienna pielęgnacja boisk umożliwi regenerację trawy przed trudnym okresem mrozów i zwiększy jej odporność na niekorzystne warunki.
Nawożenie trawnika jesienią
Pielęgnacja boisk piłkarskich przed sezonem zimowym nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli zapomnimy o nawożeniu murawy lub zrobimy to w nieprawidłowy sposób. Często popełnianym błędem jest używanie tych samych nawozów, co wiosną i latem. Zawierają one spore ilości azotu, który w okresie zimowym nie jest roślinom potrzebny. Wręcz przeciwnie – pobudza je do wzrostu, przez co te stają bardziej podatne na przemarzanie.
Niezbędne są natomiast inne pierwiastki – fosfor i potas. Dzięki nim trawa lepiej się krzewi i radzi sobie z ujemnymi temperaturami. Jeśli chodzi o azot, zimowe nawozy zawierają tylko jego śladowe ilości. Niektóre produkty są nawet całkowicie go pozbawione. Nawożenie trawnika powinno odbyć się we wrześniu.
Pielęgnacja boiska piłkarskiego
Jesienne zabiegi pielęgnacyjne muszą umożliwić regenerację trawy. W tym celu stosuje się przede wszystkim trzy techniki:
- aerację: wykonanie pionowych nacięć powierzchni glebowej, którymi powietrze i woda łatwiej dostaną się do głębszych partii murawy;
- piaskowanie: zasypanie powstałych w ten sposób otworów piaskiem. Ma ono na celu ograniczenie powstawania kęp trawy;
- wertykulację: oczyszczenie darni z mchów i jej pionowe nacięcie.
Jesienią nadal należy podlewać i kosić murawę. Pierwszą czynność warto wykonywać co tydzień. Z podobną częstotliwością należy kosić murawę – najlepiej do 1/3 wysokości.
Jak dbać o trawę późną jesienią?
W listopadzie na murawie mogą zalegać opadłe liście niesione przez wiatr. Należy na bieżąco usuwać je za pomocą dmuchawy, bo ich obecność zwiększa ryzyko zarażenia trawy chorobami wywoływanymi przez grzyby. Listopad – a konkretnie moment tuż przed pierwszymi przymrozkami – to też czas na ostatnie koszenie murawy. W grudniu boisko nie wymaga już tak intensywnej pielęgnacji. Wystarczy usunąć ostatnie liście i uważać, by po opadach śniegu nikt nie chodził po murawie.