Rośliny ozdobne do ogrodu – uprawa i pielęgnacja
Rośliny ozdobne do ogrodu będą dekoracją, ale tylko pod warunkiem, że ich uprawa i pielęgnacja będzie przeprowadzana regularnie i z dopasowaniem do potrzeb konkretnych gatunków. Jak wyglądają zabiegi mające na celu ochronę roślin ozdobnych do ogrodu? Odpowiadamy.
Rośliny ozdobne do ogrodu – klasyfikacja
Rośliny ozdobne do aranżowania ogrodu to szeroka kategoria gatunków, których nadrzędnym celem jest udekorowanie i upiększenie terenu, na którym zostały posiane lub posadzone.
Rośliny ozdobne można podzielić według kilku klasyfikacji. Najpopularniejsza z nich to:
- rośliny jednoroczne – najpopularniejsze gatunki to chaber bławatek, słonecznik zwyczajny, nagietek lekarski i groszek pachnący,
- rośliny dwuletnie – niezapominajka leśna, fiołek ogrodowy (znany również pod zwyczajową nazwą bratek), dzwonek ogrodowy,
- rośliny wieloletnie – najczęściej to byliny: dalia, begonia i wiele innych.
Osobną kategorię kwiatów ozdobnych stanowią rośliny szklarniowe hodowane na kwiaty cięte, a jeszcze inną gatunki doniczkowe – mogą być o ozdobnych kwiatach lub liściach.
Uprawa i pielęgnacja roślin ozdobnych
Żeby ogród był estetyczny i w idealnym stanie należy go starannie pielęgnować i dbać o rośliny. Nie ma jednej, złotej zasady odnośnie pielęgnacji, bo w zależności od gatunku potrzeby, zabiegi i ich częstotliwość mogą być różne.
Jeśli chodzi o rośliny jednoroczne, to rosną one bardzo intensywnie. To sprawia, że potrzebują dużo składników odżywczych i podłoża wysokiej jakości. Ważne jest również utrzymywanie gleby na stałym, wysokim poziomie wilgotności. Ponieważ są to rośliny jednoroczne, dlatego w celu uzyskania jak najbardziej obfitych i estetycznych kwiatostanów można wspomóc się nawozami: naturalnymi, takimi jak z torf czy kompost lub chemicznymi. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ścinanie więdnących kwiatostanów, żeby tylko zdrowo rozwijająca się część rośliny otrzymywała niezbędne składniki odżywcze.
Pielęgnacja roślin dwuletnich jest bardzo podobna do pielęgnacji gatunków jednorocznych. Jedyną, znaczącą różnicę stanowi okres zimowania. Odmiany dwuletnie nie wymagają przygotowania w skomplikowany lub specjalistyczny sposób, bo najczęściej są to gatunki odporne na przymrozki. Dla bezpieczeństwa i ochrony najdelikatniejsze rośliny można przykryć igliwiem lub włókniną.
Pielęgnacja wieloletnich bylin jest mniej wymagająca i czasochłonna niż jednorocznych gatunków. Należy w niej postawić przede wszystkim na usuwanie uschniętych lub przekwitłych kwiatostanów oraz regularne pielenie i odchwaszczanie terenu. Nawożenie jest wręcz niewskazane, bo sprawia, że rośliny nadmiernie się rozrastają, co osłabia ich kwitnienie.
Choroby roślin ozdobnych
Rośliny ozdobne są narażone na różne niebezpieczeństwa. Mogą to być przymrozki, susza, szkodniki lub choroby. Najpopularniejsze choroby roślin ozdobnych, z którymi borykają się te gatunki, to:
- plamistość liści – przyczyny pojawiania się na liściach ciemnych plam są różne. Plamy mogą się pojawić z powodu bakterii, grzybów lub lęgniowców. Ekologicznym sposobem na uporanie się z tą przypadłością jest usuwanie wszystkich chorych liści. Istnieje wiele preparatów rekomendowanych do walki z plamistością. Mogą być one naturalne (np. na bazie wyciągu z owoców lub innych roślin) lub chemiczne. Takie środki można stosować zarówno zapobiegawczo, jak również w momencie, gdy na roślinach już pojawiły się niepokojące zmiany.
- szara pleśń – jak rozpoznać jej objawy? Na roślinie pojawiają się plamy (najczęściej w kolorze szarym, brązowym), ich powierzchnia szybko się powiększa, a następnie roślina pokrywa się szarym nalotem (czyli pleśnią). Skutecznym środkiem na tę dolegliwość jest preparat grzybobójczy do ochrony roślin. Przed użyciem takiego preparatu należy usunąć wszystkie części rośliny ze zmianami chorobowymi.
- zwinięte liście – powodem zwijania się liści mogą być niektóre gatunki larw chrząszczy lub gąsienic motyli. Owady atakują nerwy liści, osłabiona w ten sposób część rośliny więdnie i zwija się – wtedy staje się idealnym miejscem na gniazdo dla atakującego. Zwinięte liście pokryte lepką mazią to znak, że roślina została zaatakowana przez mszyce. Zwijanie się może być również sygnałem, że w podłożu brakuje mikroelementów.