Idealny trawnik? Pamiętaj o wertykulacji i aeracji
Wertykulacja i aeracja trawnika to zabiegi pielęgnacyjne niezbędne, żeby utrzymać go w nienagannym stanie. Na czym polegają? Kiedy wykonywać te zabiegi? Sprawdź w naszym poradnikowym wpisie.
Wertykulacja trawnika
Wertykulacja trawnika, inaczej nazywana skaryfikacją, to zabieg pielęgnacyjny, który umożliwia uporządkowanie zielonego terenu i przywrócenie mu dawnego, nienagannego wyglądu. Do jego przeprowadzenia niezbędny jest specjalistyczny sprzęt ogrodniczy – wertykulator. Jest to urządzenie, które służy do napowietrzania gleby oraz oczyszczania trawnika z zalegającego tam filcu (czyli resztek starej trawy), a także mchu i chwastów.
W jakich sytuacjach wykonać wertykulację trawnika? Gdy trawa zaczyna być przerzedzona i wizualnie wygląda znacznie gorzej niż na początku – bardziej jak pastwisko niż zielona murawa – i szpeci ją nadmiar zalegającego tam filcu. To właśnie czas na ten zabieg pielęgnacyjny. Mniej skuteczne od wertykulacji jest grabienie, jednak przy dużej warstwie filcu może nie być wystarczające.
Wertykulacja trawnika – kiedy?
Eksperci radzą, żeby przeprowadzać ten zabieg raz w roku. Jaką porę roku wybrać? Najlepsza będzie wiosna i czas tuż po pierwszym koszeniu trawnika. Świeżo założony trawnik nie wymaga wertykulacji, odradzamy więc jego wykonanie. Dopiero w kolejnym roku lub później (w zależności od stanu) ten zabieg będzie potrzebny. Po wertykulacji murawa nie prezentuje się zbyt dobrze, ale trawnik szybko się zregeneruje i znów będzie się prezentować nienagannie.
Aeracja trawnika
Aeracja trawnika, inaczej nazywana napowietrzaniem, to kolejny z zabiegów, który pomaga zachować murawę w dobrym stanie, a roślinom zapewni optymalne warunki do wzrostu. Aerację wykonuje się w celu napowietrzenie i rozluźnienia gleby. Jakie są skutki tego zabiegu? Następuje poprawa wymiany powietrza w ziemi, w efekcie czego woda efektywniej wnika w głąb wraz ze składnikami odżywczymi i nawozami. Kolejne atuty? Pobudzenie do rozwoju i wzrostu – również masy korzeniowej – regeneracja trawnika przebiega szybciej, a murawa jest bardziej odporna na deptanie. Narzędzia, które są potrzebne do aeracji, to widły, buty lub walce z kolcami lub – w przypadku trawnika o dużej powierzchni – aerator.
Aeracja trawnika dzieli się na dwa rodzaje: powierzchniową oraz wgłębną. Pierwszy typ to zabieg nazywamy również napowietrzaniem płytkim, który polega na wycinaniu otworów na głębokość 2-3 centymetrów. Stosuje się go w przypadku trawników w średnio zadowalającym stanie, gdzie niezbyt dogłębna aeracja będzie wystarczająca. Z kolei drugi rodzaj jest nazywany aeracją głęboką. Otwory, które należy wykopać w ziemi, powinny wynosić minimum 8 centymetrów. Ten rodzaj aeracji stosuje się w przypadku trawników, których stan pozostawia wiele do życzenia, a estetyka murawy bardzo mocno odbiega od stanu początkowego.
Aeracja trawnika – kiedy?
W przypadku aeracji trawnika eksperci radzą przeprowadzanie tego zabiegu 2 razy w roku. Jakie pory będą najlepsze? Wiosna i schyłek lata są najbardziej odpowiednie. Podobnie jak w przypadku wertykulacji również aeracja powinna być przeprowadzona na minimum rocznym (lub starszym) trawniku. Przed napowietrzaniem zalecane jest skoszenie trawy na wysokość maksymalnie 3 centymetrów i intensywne podlanie całego terenu. Kiedy woda wsiąknie w teren, ale wierzch będzie już suchy, wtedy można przystąpić do aeracji.