Jak oddzielić trawnik od rabaty – 5 pomysłów aranżacyjnych
Ogród z trawnikiem można zaaranżować na nieograniczoną liczbę sposobów. Jak oddzielić trawnik od rabaty, żeby zyskać efektowny, aranżacyjny koncept? Sprawdź 5 naszych propozycji.
Jak oddzielić trawnik od rabaty? 5 pomysłów
1 pomysł – płotek
Estetyczny płotek wykonany z drewna, wikliny lub materiału syntetycznego to pierwsza, aranżacyjna koncepcja na to, jak oddzielić trawnik od rabaty. To rozwiązanie ma szereg zalet: wyraźnie oddziela i odgradza od siebie te dwie sekcje. Postawienie niskiego płotu uniemożliwia rozprzestrzenianie się rabaty na trawnik lub odwrotnie. Taki rodzaj ogrodzenia może pełnić również ozdobną funkcję – wybranie palików w kolorze naturalnego drewna lub wiklinowej kratki będzie dodatkowym, dekoracyjnym elementem w twoim ogrodzie.
2 pomysł – kora
Drugi pomysł na to, jak oddzielić trawnik od rabaty, pochodzi prosto z natury. Mowa o wysypaniu miejsca styku tych dwóch ogrodowych sekcji korą sosnową. Eksperci radzą, by korę usypać w formie wyższych niż powierzchnia podłoża band. Kora ma tendencję do przemieszczania się, dlatego braki warto regularnie uzupełniać. Największe atuty kory to naturalne pochodzenie tego materiału. Jeżeli stawiasz na ekologiczne rozwiązania i wspierasz recykling, to kora będzie idealnym materiałem na ogrodzenie. Pasuje do nieregularnych, wiejskich ogrodów i rabat z popularnymi i polnymi kwiatami.
3 pomysł – kamienie
Mogą to być polne kamienie w nieregularnym kształcie, kamienne płytki, bloczki i inne formy. Kamień można układać na styku trawnika i rabaty luźno lub w sposób zbity – w zależności od stylu ogrodu i preferencji jego właściciela. Polne kamienie sprawdzą się w ogrodzie wiejskim, rustykalnym i angielskim, kamienne płyty i bloczki w stylach bardziej uporządkowanych i symetrycznych ( na przykład nowoczesnym i francuskim).
4 pomysł – materiały recyklingowe
To kolejna propozycja – obok kory sosnowej – dla fanów ekologicznych rozwiązań i naturalnych materiałów. Do oddzielenia trawnika od rabaty można wykorzystać na przykład zalegające w domu butelki, słoiki, stare dachówki lub materiały budowlane, które pozostały po remoncie (płytki, cegły i inne). Wariacja na temat tego pomysłu to ogrodzenie z odręcznie wykonanych, betonowych odlewów. Za formę do odlewu może posłużyć na przykład szklana butelka w klasycznym lub dekoracyjnym kształcie. Zrobienie przy jej pomocy kilkudziesięciu odlewów to tania i co najważniejsze unikalna propozycja ogrodzenia ogródków w stylu wiejskim i rustykalnym.
5 pomysł – taśma stretch
Największym atutem tego materiału jest niska cena oraz elastyczność i możliwość formowania z taśmy dowolnego kształtu. Bardzo łatwy montaż, który nie wymaga robienia wykopów, to kolejna zaleta tego rodzaju ogrodzenia. Taśmy można kupić w przeróżnych kolorach, formach, w zróżnicowanej szerokości. Materiał jest trwały, odporny na wilgoć i zmiany temperatur, chroni przed wiatrem, można go poddać recyklingowi. Taśma stretch to propozycja ogrodzenia do ogrodu zaaranżowanego nowocześnie.