Jak układać obrzeża trawnikowe – pomysły na aranżację
Obrzeża, inaczej nazywane krawężnikami, to funkcjonalne i estetyczne wykończenie w małej architekturze ogrodowej. Jeśli masz chodnik, alejki, ścieżki lub inne sekcje, które sąsiadują z trawnikiem, to warto je skutecznie od siebie odgrodzić. Czym? Jednym z pomysłów są obrzeża trawnikowe.
Obrzeża trawnikowe – tak czy nie?
Obrzeża trawnikowe nie są obowiązkowym elementem w twoim przydomowym skwerku, ale mogą skutecznie (a dodatkowo również estetycznie) oddzielić trawnik od pozostałych sekcji, takich jak rabata kwiatowa, chodnik czy ścieżka. Czy warto postawić na taki dodatek? To zależy od wielu czynników, ale jednak w ostatecznym rozrachunku rozwiązanie ma zdecydowanie więcej plusów.
Jak układać obrzeża trawnikowe?
Układanie możesz przeprowadzić samodzielnie lub zlecić to specjalistom. Ogólne zasady montażu są takie, żeby wybrać materiał wysokiej jakości, który jest przeznaczony do użytku na zewnątrz. Warto dopasować go kolorem, fakturą i stylem do pozostałych elementów znajdujących się w ogrodzie.
Układanie zależy od materiałów budowlanych, które posiadamy. Przykładowo, żeby wyłożyć obrzeża trawnikowe z kostki brukowej, należy wykopać odpowiedniej głębokości rów – wystarczy około 10 centymetrów głębokości. Następnie spód należy wysypać materiałem typu tłuczeń, a później wylać dół mieszanką piasku i cementu. Kolejny – ostatni już – krok to układanie obrzeży trawnikowych i aranżowanie ogrodu samodzielnie lub zlecenie tego profesjonalnej firmie. Obrzeża trawnikowe, bez względu na materiał, powinny być układane tylko i wyłącznie na wyrównanym wcześniej terenie.
Układanie obrzeży trawnikowych – 3 pomysły aranżacyjne
W jaki sposób zaaranżować obrzeża trawnikowe w ogrodzie? Pomysłów jest wiele, popularne materiały, które rekomendujemy, to kostka brukowa, drewno lub wiklina oraz różnego rodzaju metale.
Pomysł 1: obrzeża z kostki brukowej
Kostka brukowa to popularny budulec do wykonywania chodników, tarasów, ścieżek. Może również być tworzywem wykorzystanym jako obrzeża trawnikowe. Dlaczego warto postawić na kostkę brukową? Bo to wyjątkowo trwały i solidny materiał, który będzie spełniał swoją rolę długie lata. Skutecznie oddziela od siebie poszczególne części ogrodu, nie dopuszcza do przesypywania się i mieszania materiałów dekoracyjnych, takich jak żwir, kora i inne.
Obrzeża z kostki brukowej to propozycja, która odnajdzie się praktycznie w każdym stylu ogrodowym. Krawężniki wraz z chodnikiem lub wybrukowaną alejką nie psują estetyki i krajobrazu, stanowią neutralne tło dla pozostałych elementów małej architektury ogrodowej, kwiatowych rabat i drzew.
Pomysł 2: obrzeża z drewna lub wikliny
Naturalny materiał zawsze znajdzie swoich zwolenników. Kolory z palety stonowanych i klasycznych sprawdzą się w dowolnie zaaranżowanym stylu ogrodu. Najpopularniejszy produkt do ogrodzenia trawnika to rollborder. Występuje najczęściej w formie palików w kształcie walca, kołków lub listew połączonych ze sobą i tworzących pas. Długość i kształt można dopasować podczas projektowania ogrodów. Największy problem drewnianych obrzeży to ich niska wytrzymałość na wilgoć i wahania temperatur. Drewno – nawet zaimpregnowane i chronione specjalnymi preparatami – niszczeje pod wpływem czynników zewnętrznych.
Obrzeża z drewna lub wikliny pasować będą do ogrodów w stylu wiejskim, angielskim, nieuporządkowanych, z popularnymi gatunkami kwiatów (również polnych).
Pomysł 3: obrzeża metalowe
Rodzajów metalu jest bardzo wiele, najczęściej jednak obrzeża trawnikowe są wykonane ze stali lub aluminium. Metale – podobnie jak wymienione powyżej drewno – niszczeją pod wpływem wilgoci i mogą ulec korozji. Nowoczesne materiały do budowy ogrodzeń są pokryte preparatem hamującym proces utleniania się metali pod wpływem oddziaływania środowiska. Obrzeża metalowe są solidne, skutecznie odgradzają trawnik od innych części ogrodu, a ponadto wyglądają modnie i stylowo. Lżejsze i tańsze aluminiowe modele to drugi wariant, również chętnie wybierany jako materiał ogrodzeniowy.
Obrzeża z metalu to propozycja, która odnajdzie się przede wszystkim w ogrodach urządzonych w stylu nowoczesnym.