Z czego zrobić żywopłot? 5 najpopularniejszych gatunków
Zastanawiasz się, co wybrać na żywopłot? Na rynku drzew i krzewów jest ogromny wybór gatunków, które doskonale się do tego nadają. Z popularnych roślin stworzyliśmy subiektywny ranking 5 propozycji.
Co wybrać na żywopłot?
Jeżeli zastanawiasz się, z czego wykonać żywopłot, to przed podjęciem takiej decyzji odpowiedz na kilka pytań:
- Czy żywopłot ma odgradzać od świata czy być transparentny?
- Czy masz czas na pielęgnację żywopłotu i regularne strzyżenie?
- Czy chcesz żywopłot, który szybko i wysoko urośnie?
- Żywopłot ma być wysoki czy niski?
- Żywopłot ma być ozdobą i mieć piękne, kolorowe liście czy nie rzucać się w oczy?
- Żywopłot ma składać się z drzew czy krzewów, być iglakiem czy pnączem?
W zależności od twoich odpowiedzi wybierz wymarzoną roślinę, z której powstanie piękny i estetyczny żywopłot.
Rola żywopłotów w odgradzaniu
Wielu właścicieli domów decyduje się na żywopłot, żeby odgrodzić teren posesji przed spojrzeniami sąsiadów. Żywopłot to tania, naturalna i estetyczna ozdoba do ogrodu. Cenowo w porównaniu do metalowego lub ceglanego ogrodzenia jest to kilkanaście – nawet kilkadziesiąt razy lepsza cenowo inwestycja. Żywopłot poza ogrodzeniem domu może również służyć za płotek okalający ogród lub murek oddzielający od siebie różne części ogrodu: na przykład ścieżkę od kwiatowego klombu lub strefę zabawy dla dzieci od trawnika.
Z czego wykonać żywopłot? Użyteczne porady
Najważniejsza decyzja, jaką należy podjąć, jest następująca: żywopłot liściasty czy żywopłot iglasty? Krzewy iglaste lub drzewa iglaste są mało wymagające, wytrzymują bardzo niskie temperatury. Z kolei żywopłoty z drzew liściastych lub krzewów liściastych mają piękne liście i szczególnie w okresie jesiennym są ozdobą każdej posesji.
Inny podział żywopłotów? Może być strzyżony lub nie. Strzyżony – nazywany również formowanym – to taki, który wymaga regularnego przycinania, żeby nadać roślinom odpowiedni kształt. Niezwykle popularnym gatunkiem wybieranym na żywopłot formowany jest ligustr pospolity – odporny na cięcie, niskie temperatury oraz zanieczyszczenie powietrza.
Mocnym, aranżacyjnym trendem, który ma swoich zwolenników, jest żywopłot sztuczny. Efekt jest natychmiastowy, taki żywopłot można dowolnie formować, przycinać i wyginać. Nic nie zmieni jednak faktu, że jest on wykonany ze sztucznego materiału i nigdy w 100% nie zastąpi i nie odtworzy żywopłotu z żywych i naturalnych roślin. Dla osób, które oczekują błyskawicznych efektów i zastanawiają się, co wybrać na żywopłot szybko rosnący, polecamy na przykład winobluszcz pięciolistkowy lub wiąz syberyjski.
Z czego żywopłot? 5 gatunków do twojego ogrodu
Swego czasu niezwykle popularne były żywopłoty z żywotnika (znanego również pod nazwą tuja). Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego, co wyróżni twój dom i żywopłot na osiedlu, to przejrzyj naszą listę 5 gatunków:
- grab pospolity - Pierwsza propozycja to grab pospolity. Jest to średniej wielkości drzewo, które nie jest wymagające w pielęgnacji. Może zostać posadzone nawet w miejscu zacienionym, bo dobrze znosi takie środowisko, podobnie jak mróz i zróżnicowany poziom wilgotności gleby. Doskonale nadaje się na żywopłot lub szpaler, bo jest odporny na cięcie i formowanie. Grab kwitnie w maju i czerwcu.
- Berberys Thunberga - Drugi gatunek to Berberys Thunberga, który za sprawą ładnego kształtu, kolorowych liści i owoców jest zaliczany do kategorii roślin ozdobnych. Poza tym, że to gatunek idealnie nadający się na żywopłot, ma również inne zastosowania: jako szpaler lub do obsadzania skarp. Najlepsze warunki do wzrostu dla Berberysa Thunberga to stanowisko słoneczne lub półcieniste. Ten gatunek kwitnie na przełomie maja i czerwca.
- modrzew europejski - Ze względu na bardzo szybki wzrost i gabaryty modrzew europejski może wyrosnąć na wysokość nawet 50 metrów, dlatego nie nadaje się do małych i średnich ogrodów. Najlepsze warunki do jego hodowli to stanowisko słoneczne i dużo miejsca pomiędzy kolejnymi drzewami. Modrzew europejski jest odporny na niskie temperatury oraz zanieczyszczenia powietrza.
- cis pośredni - Cis pośredni jest chętnie wybierany do obsadzania terenów posesji, bo rośnie dość szybko – po około 10 latach może osiągnąć nawet 3 metry wysokości. Odnajdzie się w dużym mieście, bo dobrze znosi wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. Będzie dobrze rosnąć na stanowisku zarówno słonecznym, półcienistym, jak i cienistym. Jest polecany szczególnie do małego ogrodu. Z odpowiednio i regularnie przycinanych drzewek cisa pośredniego można uformować niezbyt wysoki i gęsty żywopłot.
- ostrokrzew kolczasty - Ostatnia propozycja w naszym rankingu to gatunek mocno kojarzący się ze Świętami Bożego Narodzenia – ostrokrzew kolczasty. Roślina kwitnie w maju i czerwcu, poza drobnymi, białymi kwiatami ozdobą są również pojawiające się później czerwone owoce. Ostrokrzew rośnie powoli, nie ma wysokich wymagań jeśli chodzi o rodzaj i poziom wilgotności gleby, ponadto jest wyjątkowo odporny na mróz. Taki gatunek jest polecany szczególnie na żywopłot formowany.