Jak zaprojektować automatyczne nawadnianie ogrodu?
Zastanawiasz się nad zamontowaniem systemu automatycznego nawadniania ogrodu? O zaletach tego rozwiązania oraz atutach zlecenia projektu i montażu profesjonalistom przeczytaj na naszym blogu.
Automatyczne nawadnianie ogrodów – dla kogo?
Istnieje kilka grup osób, dla których automatyczne nawadnianie ogrodów jest szczególnie wskazane. Pierwszą grupę stanowią osoby, które często wyjeżdżają i zostawiają dom oraz zieleń bez opieki. Drugą grupę stanowią fani ekonomicznych rozwiązań i oszczędności – automatyczny system nawadniania ogrodu zużywa dużo mniej wody niż ręczne podlewanie. Trzecią grupę stanowią osoby, które posiadają ogród bardzo mocno nasłoneczniony, w którym parowanie wody jest bardzo intensywne.
Automatyczne nawadnianie ogrodów – zalety
Najważniejsze atuty tego rozwiązania to pełna automatyzacja, dzięki czemu oszczędzasz czas na podlewanie oraz wodę, bo jej zużycie jest efektywnie zaplanowane w systemie.
Niektóre systemy zostały zaopatrzone w czujnik deszczowy – w sytuacji opadów nawadnianie się nie uruchomi. Nowoczesne urządzenia mogą również badać poziom wilgotności ziemi i na tej podstawie planować intensywność podlewania. Wady? Systemy automatycznego nawadniania ogrodu – zarówno na poziomie projektu, jak i montażu – to skomplikowane i czasochłonne przedsięwzięcie, dlatego najlepiej zlecić to specjalistom.
Nawadnianie trawnika – częstotliwość, zużycie wody i pora dnia
Kiedy podlewać trawnik?
Najbardziej rekomendowana pora dnia to wczesny ranek. W przypadku automatycznego systemu nawadniania ogrodu można ustawić podlewanie na godzinę 3 rano, bez szkody dla jakości i długości naszego snu. Nie jest wskazane podlewanie w samo południe lub w innych godzinach, kiedy słońce bardzo mocno świeci – woda wtedy dużo szybciej paruje, a jej ubytki mogą sięgać nawet 30-40%. Podlewanie co 2-3 dni jest zupełnie wystarczające, w sezonie letnim można to robić częściej, ale przy użyciu mniejszej ilości wody.
Podlewanie trawnika – ile wody użyć?
Specjaliści nie są zgodni, co do optymalnej ilości wody potrzebnej do podlewania trawnika. Jedno ze źródeł podaje, że potrzebnych jest 5 litrów na metr kwadratowy trawnika, według innych szacunków od 8 do 12 litrów na metr kwadratowy. Tygodniowo jest to ilość około 40 litrów na metr kwadratowy, w lecie trawnik można podlewać częściej, jednak nie zalecana jest większa niż opisana powyżej dawka wody.
Istotna jest również temperatura wody – powinna być mniej więcej taka jak temperatura na zewnątrz – latem nie jest wskazanie podlewanie lodowatą wodą. Co jeszcze wziąć pod uwagę podczas szacowania ilości wody potrzebnej do podlewania trawnika? Rodzaj podłoża to ważny aspekt – na gruncie przepuszczalnym jest prawie dwukrotnie większe zapotrzebowanie na wodę niż w przypadku gruntu nieprzepuszczalnego.
Jak nawadniać kwiaty podczas urlopu?
Istnieje kilka sposobów na samodzielne nawadnianie, ale te patenty sprawdzą się na mniejszych powierzchniach, takich jak kilka roślin w doniczkach. Można samodzielnie wykonać na przykład za pomocą plastikowej butelki lub kupić w sklepie ogrodniczym szklane, nawadniające kule, która napełnia się wodą i przed dłuższym wyjazdem umieszcza w donicach z ziemią. Woda z pojemnika sukcesywnie wydostaje się wprost do ziemi i dostarcza roślinom niezbędnej i życiodajnej wody. Drugim pomysłem, z którego wiele osób chętnie korzysta, to pomoc zaprzyjaźnionej lub spokrewnionej osoby. Przychodzenie raz dziennie co 2-3 dni to drobna przysługa, która nie powinna sprawić kłopotu.
W przypadku dużej, zielonej powierzchni, takiej jak trawnik czy ogród, najlepiej użyć systemu automatycznego nawadniania. Szczególnie w sytuacji, gdy zaplanowany wyjazd przypada na najgorętsze dni w roku, jest to najlepsza alternatywa dla ręcznego podlewania.
System nawadnianie ogrodu – samodzielny montaż czy specjalistyczna firma?
Przede wszystkim system automatycznego nawadniania musi być zaplanowany w zgodzie z rozplanowaniem zieleni w ogrodzie. Projekt powinien uwzględniać takie elementy, jak częstotliwość umieszczenia zraszaczy, innych elementów nawadniających i linii kroplujących. Zraszacze powinny docierać możliwie do jak największej powierzchni zielonej ogrodu, dlatego tak ważne jest rozplanowanie zieleni oraz umiejscowienia elementów nawadniających w odpowiedni i najbardziej efektywny sposób.
Nasza firma w ramach zakładania ogrodów projektuje także i wykonuje automatyczne nawadnianie. Więcej szczegółów poznasz na stronie z ofertą projektowania ogrodów.