Żwir ozdobny w ogrodzie – w jakich miejscach go stosować?
Żwir to jeden z najtańszych materiałów, który może służyć do ozdoby i aranżacji ogrodu. Dziś przedmiotem naszych zainteresowań jest ogród i rozmieszczenie w nim żwiru ozdobnego. W jakich miejscach go zastosować? W całym ogrodzie lub fragmencie: kwiatowym klombie, skalniaku, ścieżce lub opasce wokół domu. Postaw kropkę nad i w wykończeniu swojej zielonej przestrzeni.
Najlepszy żwir ozdobny do ogrodu
Rekomendujemy żwir rzeczny typu otoczak. Dlaczego? Bo to trwały materiał o gładkich brzegach, bez piasku czy mułu, dokładnie przesiany i uporządkowany. Zróżnicowana kolorystyka, ale utrzymana w stonowanej palecie barw z kremowo-białymi przebarwieniami, odnajdzie się w każdym ogrodzie. Żwir rzeczny nie zmienia swojego koloru pod wpływem temperatury lub wilgoci, w trakcie użytkowania nie pokrywa się nalotem. Dostępny jest w dwóch frakcjach: 8-16 mm oraz 16-32 mm. Aranżacja? Pula pomysłów jest nieograniczona. Użyj żwiru rzecznego do ogródków skalnych lub w stylu japońskim. Wysyp sam żwir lub połącz go z większymi kamieniami.
Żwir w ogrodzie – 3 sprawdzone miejsca
Przedstawiamy 3 sprawdzone pomysły na użycie ozdobnego żwiru w przestrzeni ogrodowej.
1. Kwiatowy klomb na trawniku
Popularnym pomysłem na ozdobę ogrodu są kręgi z dekoracyjnego żwiru. Wyznaczają one granicę, gdzie kończy się trawnik, a zaczyna klomb. Dodatkowo granicę mogą oddzielać palisady lub płotek. Takie zabezpieczenie polecamy szczególnie osobom, które mają psy – wielbicieli kopania dołków. Istotną właściwością żwiru rzecznego jest fakt, że słabo się klinuje. Co to oznacza? Dzięki luźnej strukturze, która się nie zbija (z powodu regularnych, wygładzonych i zaokrąglonych brzegów) przepuszcza wilgoć, której kwiatowy klomb regularnie potrzebuje.
2. Skalniak
Inny pomysł na ozdobny żwir w ogrodzie jest dedykowany posiadaczom skalniaka. Żwir w tradycyjnym skalniaku, wariancie z krzewami, drzewkami bonsai lub w ogrodzie z elementami w stylu japońskim, będzie idealnym, ozdobnym dopełnieniem. Skalniak składa się przede wszystkich z dużych, ozdobnych kamieni o zróżnicowanej wielkości i fakturze. Jak wykorzystać żwir? Możesz nim wysypać całą powierzchnię wokół skalniaka. Dzięki temu zredukujesz częstotliwość pojawiania się tam chwastów i traw, czym odejmiesz sobie wiele godzin pielenia.
3. Ścieżka żwirowa
Żwir jest idealny do wysypania ścieżek lub opasek wokół domu i ogrodzenia. To materiał łatwy w utrzymaniu i czystości – wystarczy polewać go regularnie wodą, a będzie wyglądać jak nowy. Pamiętaj, że zanim usypiesz żwirową ścieżkę, zaplanuj jej przebieg i cele, do których powinna prowadzić. Wybierz miejsca z dala od drzew liściastych, bo liście trudno jest usuwać ze żwirowej alejki.
Budowa ścieżki składa się z 3 kroków. Pierwszy to korytowanie. Polega na usunięciu około 10 centymetrów wierzchniej warstwy ziemi. Drugi wiążę się z umieszczeniem obrzeży. Należy je zamontować, co uniemożliwi przemieszczanie się żwiru. Trzecim jest podbudowa. Na trasę wyznaczoną na ścieżkę należy położyć 3 warstwy:
- drenującą – wysyp materiał na minimum 15 centymetrów, postaw na tłuczeń lub gruz;
- membranową – wybierz materiały przepuszczające wodę, na przykład agrowłókniny;
- nawierzchniową – wykorzystaj żwir – postaw na rodzaj, który się klinuje (na przykład grys), dzięki temu szybko uzyskasz zbitą, jednolitą powierzchnię ścieżki.