Skarpa w ogrodzie – jak ją uformować i czym obsadzić?
Szukasz efektownego pomysłu na ozdobę ogrodu? Jednym z najbardziej lubianych elementów aranżacyjnych jest skarpa. Przeczytaj nasz poradnik o tym, jak zrobić skarpę w ogrodzie, czym ją wzmocnić oraz jakie rośliny wybrać.
Jak zaprojektować skarpę w ogrodzie?
Ważne parametry to stopień nachylenia oraz rodzaj i jakość materiałów, którymi dysponujemy do uformowania skarpy. Stopień nachylenia skarpy to stosunek jej wysokości do szerokości. Jeśli chcemy uzyskać łagodny stopień nachylenia, to wykorzystajmy proporcję 1:4. Oznacza to, że wysokość jest czterokrotnie mniejsza niż szerokość. W przypadku materiałów lekkich i piaszczystych taki stopień nachylenia sprawdzi się najlepiej. Jeśli mamy glebę ciężką i gliniastą, to stopień nachylenia może być wyższy i wynosić 1:2, a nawet 1:1.
Jak zrobić skarpę w ogrodzie?
Dla osób, których ogród posiada różnicę poziomów, właścicieli działki na zboczu lub terenu w naturalny sposób nierównego, skarpa to idealny pomysł na aranżację.
Jak uformować skarpę w ogrodzie? Oto trzy podstawowe kroki.
1. Pierwszym krokiem w formowaniu skarpy jest zrobienie niewielkiego wykopu. Na jego spodzie układamy gruz, kamienie lub żwir (najlepiej typu kliniec). Kolejna warstwa to grunt pochodzący z wykopu, a ostatnia – urodzajna ziemia.
2. Kolejnym krokiem jest wzmocnienie skarpy. Świeżo usypana skarpa osiada, co może trwać dosyć długo. Możesz cierpliwie poczekać – krok pierwszy wykonać jesienią, a drugi na wiosnę lub przyspieszyć osiadanie zagęszczając grunt ubijarką.
3. Osadzona skarpa jest gotowa na kolejny krok. Przechodzimy do kluczowej kwestii – umocnienia, żeby przeciwdziałać osuwaniu się skarpy. Przy małym stopniu nachylenia wystarczy wyprofilowanie i obłożenie np. kamieniami lub obsadzenie odpowiednimi roślinami, takimi jak trawy z korzeniami sięgającymi 10-15 centymetrów w głąb ziemi. Inaczej sprawa wygląda z nachyleniem na poziomie 30 stopni lub więcej. W przypadku takich skarp nie obejdzie się bez wzmacniającej konstrukcji, która podtrzyma wzniesienie – może to być np. murek kamienny, z cegieł lub betonu. Innym pomysłem jest usypanie stromej skarpy schodkowo, co złagodzi nachylenie i doda stabilności całej uformowanej konstrukcji.
Jakie rośliny wybrać do skarpy w ogrodzie?
Dodatkowym wzmocnieniem, stabilizującym i zdobiącym skarpę, jest wykorzystanie murku kwiatowego. Można go wykonać za pomocą roślin z gatunków tych, które są dedykowane wzniesieniom i zboczom. Najlepiej wybrać byliny rabatowe o wysokości do 30 centymetrów.
W zależności od nasłonecznienia skarpy, na stronie południowej i południowo-wschodniej najlepiej sprawdzą się byliny skalne, a na stronie zachodniej i północno-zachodniej – byliny ciepłolubne.
Czym jeszcze można obsadzić skarpę? Dobrze nadają się do tego rośliny okrywowe. Wybieraj pomiędzy lebiodką pospolitą, winobluszczem zaroślowym, macierzanką lub gajowcem żółtym. Jeszcze innym pomysłem na dekorację skarpy są krzewy. Obsadź skarpę gatunkami, takimi jak róża okrywowa, sosna kosodrzewina lub płożąca odmiana jałowca.